قطعات تشکیل دهنده چاقوی آشپزخانه

قبل از اینکه بهترین چاقوی آشپزخانه بعدی خود را بخرید، باید چند نکته را در مورد قطعات اصلی چاقو بدانید.  دانستن قطعات تشکیل دهنده چاقوی آشپزخانه درست مانند هر ابزار دیگری ، سرمایه گذاری در بهترین کیفیت ممکن همیشه هوشمندانه تر است.

مهم نیست که برای چه کاری از چاقو استفاده کنید، بهترین نتیجه را زمانی خواهید داشت که از ابزاری با طراحی خوب و هدفمند استفاده کنید. برعکس، اگر از چاقوهای بی کیفیت استفاده می کنید، مطمئناً هم از روند و هم از نتایج ناامید خواهید شد.

دانستن قطعات یک چاقو و عملکرد آنها به شما کمک می کند تا انتخاب های عاقلانه ای داشته باشید. با تیم دس ساز در ادامه همراه باشید.

 

 

قطعات تشکیل دهنده چاقوی آشپزخانه

نقطه

نکته انتهای تیغه است. برای سوراخ کردن، شروع یک برش سخت استفاده می شود، یا حتی می تواند برای نگه داشتن غذا در جای خود در حالی که با چاقوی دیگری برش می دهید مفید است.

همه چاقوها دارای نقطه نیستند، به عنوان مثال، چاقوهای برش مخصوص یا چاقوهای نان،چاقوهای سلاخی دارای انتهای خمیده هستند، همانطور که چاقوی رومیزی معمولی نیز چنین است.

همه نقاط یکسان نیستند، آنها می توانند به سمت بالا – که به عنوان “نقطه انتهایی” شناخته می شود – مانند چاقوی فیله یا استخوان گیر یا حتی به سمت پایین زاویه داشته باشند، اگرچه شما معمولاً این سبک “نوع عقابی” را در آشپزخانه های معمولی پیدا نمی کنید. حتی برخی از چاقوهای پنیر دارای نوک دوگانه هستند و می توان از آنها مانند چنگال استفاده کرد.

 

مرکز

مرکز – یا شکم – چاقو برای حرکات برش طولانی استفاده می شود. این ناحیه از چاقو است که بیشترین تماس را با اجسام دارد و در واقع مهم ترین بخش یک چاقوست. شما برای خرد و برش معمول خود به این قسمت از چاقو تکیه می کنید.

 

ستون فقرات

ستون فقرات قسمت بالای تیغه است و ضخیم تر از قسمت پایینی آن است. ضخامت بین چاقوهای مختلف متفاوت است و نقش مهمی در استحکام و تعادل کلی چاقو دارد.

اغلب هنگام برش اقلام جامد ، بیشتر از کف دست خود روی ستون فقرات استفاده می کنید ، تا با فشار چاقو را به سمت پایین هدایت کنید.

بنابراین صافی ستون فقرات مهم است.

هنگام آزمایش چاقوهای مختلف، بررسی کنید که ستون فقرات به خوبی گرد شده یا سنباده زده شده باشد تا مطمئن شوید که تیز نیست.

چند مدل وجود دارد که این نکته مهم را نادیده گرفته اند و کاربران برش هایی را از لبه ظاهراً صاف دریافت می کنند.

 

پاشنه

پاشنه قسمت ضخیم تر تیغه به سمت دسته است. این قسمت از تیغه برای بریدن اقلام سفت‌تر در جایی که کمی نیرو یا وزن لازم است، مانند خرد کردن پوست یک کدو، آجیل یا هویج جامد استفاده می‌شود.

می‌توانید قسمت پشتی ستون فقرات را فشار دهید تا به پاشنه پا قدرت بیشتری برای عبور از آن استخوان‌های سخت بدهید.

 

آستر یا بالستر

بالستر یک نوار فلزی ضخیم است که در آن تیغه و دسته به هم می پیوندند. این به تقویت و تثبیت چاقو کمک می کند. تکیه گاه برای جلوگیری از لیزی دست شما به سمت جلو و برخورد با تیغه در جای خود قرار دارد.

این مسئله فقط برای ایمنی نیست بلکه ، کار با چاقو را راحت تر و ترس از لیز خوردن را کاهش می دهد.

در بیشتر چاقوهای زنجان از یک آستر برنجی برای این کار استفاده می شود.

 

قسمت دسته چاقو

دسته به ترازو نیز معروف است. انتهای دسته را لب به لب می گویند. دسته چاقو از فلز، چوب یا مواد مصنوعی مانند پلاستیک یا سیلیکون ساخته میشود.

فلز قوی تر و بادوام تر است. برخی از فلزات می‌توانند سنگین‌تر باشند و بیشتر آنها لغزنده‌تر باشند، همچنین مستعد خراش و فرورفتگی هستند – ماده‌ای که ما توصیه نمی‌کنیم.

چوب، اگرچه جذاب، بدون لغزش و راحت است، اما می تواند به راحتی خراب شود، به خصوص در شرایط مرطوب. چوب همچنین می‌تواند باکتری‌هایی را در ترک‌ها یا نقص‌های میکروسکوپی در خود جای دهد.

در صورت علاقه به چاقوی چوبی مطمئن شوید که از چوب سخت مانند پاککاوود ساخته شده است – این چاقوی مخصوصاً با یک رزین پلاستیکی کار شده است تا محکم‌تر و ماندگارتر شود.

اگرچه برای بسیاری از ابزار آشپزخانه، استفاده از مواد مصنوعی توصیه نمی شود، اما وقتی صحبت از دسته چاقو به میان می آید، ممکن است بهترین انتخاب باشد. یک ماده مصنوعی خوب می تواند چسبندگی بهتری برای شما فراهم کند و دمای بالاتر را با خیال راحت تحمل کند.

دسته شما باید حتی زمانی که چرب است ضد لغزش باشد. ممکن است برای راحتی در آن شیارهایی داشته باشد یا نداشته باشد.

مهمترین چیز این است که یک دسته برای شما احساس راحتی کند – به همین دلیل است که قبل از خرید چاقوها را امتحان کنید. حتی برخی از خرده فروشان به شما اجازه می دهند تا قبل از خرید، غذاها را با چاقو به صورت فیزیکی خرد کنید تا حس خوبی نسبت به آنها پیدا کنید.

 

بدنه کلی

تانگ قسمتی از تیغه چاقو در داخل دسته است ، که عموما به این چاقوها فول تانگ نیز گفته می شود . یعنی تیغه بصورت یک تکه از ابتدا تا انتهای کار ادامه پیدا می کند . دسته ها در واقع بروی تیغه پرچ می شوند و کل قسنت فلزی چاقو یک تکه می شود.

 

بست چاقو

بست های دسته، تانگ را به دسته متصل می کنند. آنها ممکن است پرچ یا پیچ باشند.ولی در اکثر فروشگاه های چاقو شما با دسته های پرچ شده روبرو می شوید، زیرا ارزان هستند و نیازی به نگهداری ندارند. متأسفانه، اگر پرچ شل شود، هیچ کاری نمی توانید در مورد آن انجام دهید.

از طرف دیگر، پیچ ها را می توان سفت و تنظیم کرد. همچنین می توان آنها را جدا کرد تا بتوانید چاقوی خود را جدا کرده و کاملا تمیز کنید. نقطه ضعف پیچ ها این است که باید هر از چند گاهی آنها را بررسی کنید زیرا ممکن است با استفاده از چاقو شل شوند.

برخی از چاقوهای بسیار ارزان دارای بست دسته نیستند. در عوض، تانگ و دسته ها به سادگی با هم اپوکسی می شوند – این کار در نهایت از هم می پاشد و شما را با یک چاقوی بی فایده رها می کند.

هنگام آزمایش چاقوها برای خرید، مطمئن شوید که هر بست مورد استفاده با دسته همسطح باشد و بیرون نیاید یا ناراحت کننده نباشد.

 

سخن پایانی

بعد آشنایی و شناخت تمام قطعات تشکیل دهنده چاقوی آشپزخانه نوبت به خرید محصولی طبق شرایط مالی و رعایت اصول و کیفیت ساخت در آن می رسیم.

برای خرید با قیمت عمده چاقوهای زنجانی و دست ساز باکیفیت ، با بهترین متریال از لینک زیر استفاده کنید.

admin22 وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *